Január az idei újdonságoké. Nézzük, mit kínál az év első felében az Abacusspiele, az Amigo és a Pegasus Spiele! Természetesen a nyelvfüggő kvíz- és partijátékokat most is kihagyjuk, hogy azokra a társasjátékokra koncentrálhassunk, amelyek megszerzésére itthon is jó esélyünk lehet.
- Az Abacus Spiele, mint mindig, most is szolgál pár Michael Schacht-címmel. Az egyik a Zooloretto kockajáték-verziója, amely újabb például szolgál arra, hogy az utóbbi években mennyire népszerűvé vált a pár éve még szinte minden európai típusú játékból (méltatlanul) nélkülözött dobókocka. A másik az Africana, amely a Valdorára emlékezető nagy dobozban érkezik, és némileg mechanizmusában is közel áll hozzá. Afrikai expedícióink során kalandkártyákat vásárolunk, amelyek révén értékes műkincsekhez juthatunk a Valdorában látottnál izgalmasabb térképen, viszont visszaköszöna Valdora kártyalapokból álló „könyvei” itt is. A Kleine Fotosafariban (Tanja Triminek játéka) a húzott szafarifotó-kártyákon szereplő állatokat kell a fotón látható sorrendben egymás mellé helyeznünk az asztalra kirakott lapok ügyes cserélgetésével.
- Az Amigo, eredetének és hagyományainak megfelelően, rengeteg kisdobozos kártyajátékkal jelentkezik.
- A Bullenparty, vagyis bikaparti talán nem meglepő, hogy az ökörkörös Vigyáz(z)6!-széria legújabb és talán legkomolyabb tagja Wolfgang Kramertől. A játékosoknak 5-5 számkártya (1–7 ökörfejjel) és 1 „0” kártya van a kezükben; ezek közül játszanak ki minden körben egyet-egyet egyszerre. Aki számkártyát rakott ki, felveszi a játékosszámnak megfelelő számú, felcsapott kártyalapsorok egyikét. Aki 0-t rakott ki, újabb lapot csap fel valamelyik megmaradt sorhoz, visszaveszi a 0-t a kezébe és új körbe kezd a 0-t rakó többiekkel. Ha egy sorban már 5 kártya van, a végére egy bikakártya kerül (4–7 ökörfejjel); ha minden sor végén ökörfej van, a játékosok kötelesek számkártyát kijátszani. A kör végén minden játékos 5-re csökkenti a kártyái számát, egy vagy több paklit kezdve maga előtt az eldobott lapokból úgy, hogy csak növekvő sorrendben rakhatják egy-egy pakliba a lapokat (a bikakártyák mindenképp külön paklit képeznek), és újabb forduló következik. A játék végén egy paklink ökörfejei pluszpontokat hoznak, az összes többi mínuszpontot…
- A régi kártyajátékot felújító Matschig (Valentin Herman) a sárdobálás játéka, amelyben homok- és/vagy vízkártyákat adunk játékostársainknak, ami ellen azok esernyőkártyával védekezhetnek, ha tudnak… Az ötéves kortól játszható 1, 2, 3… Ganz viele! (Reinhard Staupe) számolni is tanítja a gyerekeket, hiszen a játék célja kirakni két tízlapos sort, amelyeken a számok 1-től 10-ig sorban láthatók, azonban bonyolítja a helyzetet, hogy ugyanazt a képet nem szabad egy sorban kétszer szerepeltetni.
- Az Amigo új sorozatot indít kártya- és kockajátékok keverésével. A Piraten Kapern (Haim Shafir) például nyolc speciális (koponyával is ellátott) dobókockát kínál; a játékosok ezzel dobnak a kincs megszerzésére, de előtte mindig kártyát húznak, hogy tudják, éppen milyen speciális feltételekkel kell dobniuk, esetleg hányszorosát éri majd az összegyűjtött kincsük. A Wanzen Tanzenben (Reinhard Staupe) kártyákon szereplő feladatokat kell teljesíteni kockadobásokkal, sikertelenség esetén bogárjelölőt szerezve újradobni – majd amikor valakinek összegyűlik öt bogárjelölője, elveszi a büntipakli legfelső kártyáját és mindenki visszaadja a bogárjelölőket. A játék végén a teljesített feladatokért járó pluszpontok és a bogarakért kapott mínuszpontok határozzák meg a nyertest. Ami a kockát illeti, mindenképpen megemlítendő még a Würfel Bohnanza: a Keltis, Genial, Zooloretto után még egy könnyed klasszikus, a Babszüret kap kockajáték-változatot idén tavasszal. Kíváncsian várjuk, hogy sikerül a konverzió.
- Végül lássuk a Pegasus Spiele ajánlatát! A kiadó nemrégiben partnere lett az Eggertspielének is, de azokat már említettük a múlt héten, így csak a többiről kell jelentenünk. A Mondo Sapiens a fentebb már két játékával említett Michael Schacht játéka. A Mondo „társjátékáról” van szó, hasonló mechanizmussal, egyszerre lerakott lapkákkal, aminek révén ezúttal emberekkel, épületekkel, utakkal népesítjük be a világunkat háromféle nehézségi szinten. A másik két Pegasus-játék angol kiadások németesítése. A Mutant Meeples (Ted Alspach) tulajdonképpen a Száguldó robotok alapjaira építkezik, de minden robotnak, illetve ezúttal fafigurának különböző speciális képessége van. A Thunderstone: Herz der Verdammnis pedig a Heart of Doom kiegészítő német változata – németül tudók előnyben!
- Hogy még egy érdekességet említsünk (úgyis esik még róla szó), érkezik a Dixit Jinx is az Asmodée-től. Más tervező, másfajta játék, mint az „igazi” Dixit: a feladványt mondó játékosnak kilenc felfordított, absztrakt ábrákat mutató kártya valamelyikét kell meghatároznia úgy, hogy a játékosok meg tudják tippelni, de lehetőleg ne elsőre, hogy melyik lapról is van szó. A játékosok ezúttal nem titokban, hanem gyorsasági alapon próbálják megtalálni a nyerő lapot – a feladványt meghatározó játékos pedig természetesen akkor kapja a legtöbb pontot, ha csak sokadjára, de sikerült a jó lapot is kiválasztani. Kíváncsian várjuk, hogyan működik mindez az asztalnál ülve.
Utolsó kommentek