Az egyik (?) legnagyobb német társasjáték- (és könyv)kiadó idei katalógusa több szempontból is tele van érdekes információkkal. Megismerhetjük belőle az idei újdonságokat, de rengeteg érdekes adatot találhatunk a játékok sikerével kapcsolatban is. A katalógus ugyanis a sikerjátékoknál büszkén feltünteti azok eladott példányszámát is.
Tudni kell, hogy egy átlagos társasjáték 5-10 ezer példányban kel el; efölött már további sikertényezőkről beszélhetünk, díjak, erős marketing, ismert brandek, effélék növelhetik az eladásokat, és 20 ezer eladott példány fölött már sikerről beszélhetünk. Érdemes megnéznünk tehát a katalógusban szereplő adatokat, mert ezek a játékok, mondhatni, időtálló klasszikusnak bizonyultak, és szinte biztos, hogy nem tévedhetünk, ha ezeket próbáljuk beszerezni magunknak vagy társasjátékok terén még kezdő ismerőseinknek.
Talán nem meglepő, hogy a hazánkban is lassan egy évtizede töretlen népszerűségnek örvendő, könnyed civilizációépítős Catan telepesei a legnépszerűbb játék a 2012-ben is aktív kínálatból – a számok azonban még így is figyelemre méltóak: 10 millió példány Németországban, további 6 millió a világ többi részén. A kétszemélyes Catan kártyajátékból másfél millió példányt sikerült eladni, a Catan kockajátékból 350 ezret, a Catan Juniorból 75 ezer darabot. És idén jön a Star Trek Catan, amely a sci-fire való áttematizáláson és apró Enterprise-modelleken kívül annyit módosít a játékmeneten, hogy mindenkinek van egy karakterkártyája, vagyis különböző képességekkel felszerelkezve kezdjük a játékot.
A Spiel des Jahres (a német Év játéka-díj) persze mindig erősen feldobja az eladásokat, amint azt nemcsak a Das kleine Gespenst című, szó szerint szellemes gyerekjáték (Kinderspiel des Jahres, félmillió eladott példány), de a Keltis sikere is mutatja. Reiner Knizia kártyás játékából (amely az amerikai piacot szinte teljesen nélkülözni kényszerült, ott ugyanis a Lost Cities: The Board Game helyettesítette) 2008-ban, a díj évében kevesebb mint kétszázezer példány kelt el, míg a következő három évben (a katalógus adatai 2011 őszéről származhatnak) további négyszázezer, ami a zsűri választását látszik igazolni (kevésbé népszerű darabok esetén az első évben kel el a legtöbb példány, aztán új rajongókat már nem sikerül találni). Az egyszerű szabályú, lapkafelvevős, kisdobozos Keltis-verzióból is elkelt 175 ezer példány, ami még mindig több, mint az (egyébként nyilván nagy sikernek számító, a Keltis elődjének tekinthető) Elveszett városok 150 ezres példányszáma. Nem csoda, hogy a Kosmos idén is épít a sorozatra: az Elveszett városok új dobozban, a Keltis a kiváló kiegészítőjével egybecsomagolva jelenik meg. De várható a Keltis kockajáték is, amelyben a Keltis-szimbólumokkal ellátott kockákkal kell dobnunk, hogy a különböző útvonalakon előretolhassuk jelölőinket..
A Magyarországon Genial Connections néven forgalmazott, máshol Einfach Genial vagy Ingenious néven ismert, trükkös lapkalerakósnak is jön a kockajáték-változata, ami az adatokat elnézve itt sem csoda: a játék német változata 350 ezer példányban, a kétszemélyes utazó verziója további 75 ezerben kelt el, a kisdobozos, inkább kártyajátékhoz hasonló változatból pedig 225 ezer példány fogyott. Jön hát a Genial kockajáték is, amely egyébként korábban már megjelent Amerikában a 3 az 1-ben játékot kínáló Ingenious Challenges részeként.
Az egyszerű szabályok és trükkös játékmenet kombinációja népszerű a nagyközönség körében is, amit az Ubongo sikere is jól mutat. A Tetris-formákkal operáló alapjáték 600 ezer, a kisdobozos verzió 700 ezer példányban kelt el, az Extrem (hatszögletű formákat kínáló verzió) 75 ezer, annak kisdobozos változata 225 ezer, a kétszemélyes Das Duell 100 ezer eladott dobozzal büszkélkedhet; az egész sorozat (beleszámítva a kiegészítőt, kártyajátékot, 3D változatot) együttvéve már kétmillió példánynál jár! Idén ezért hamarosan megjelenik az egyszerűbb, de az eredetivel kombinálható Ubongo Junior is. Érdekesség, hogy a kisdobozos játékok sikerére alapozva a háromszögformákkal játszadozó Ubongo Trigo egyből kisdobozos formában jelenik meg (gondolom, a nagydobozos verzió ennek sikerétől függ).
Az egyszerűbb absztrakt taktikai-stratégiai játékoknak láthatóan megvan a maga varázsa, nem véletlen, hogy a Just4fun is 100 ezer, a Pentago is 75 ezer példányban kelt el – és ezeknek is megjelent tavaly a folytatása. Érkeznek is további ötletes, egyszerű absztrakt újdonságok: a taktikai, memóriajáték-elemet i tartalmazó Colorióban a táblán a színeket jelölőkorongok takarják. A játékosnak, amikor sorra kerül, el kell tüntetnie 3 jelölőt a tábláról, majd vagy mindet kivenni a játékból vagy 1-2-t visszatenni valahova máshova – és amikor egy játékosnál láthatóvá válik egy színből az utolsó, ötödik darab is, a játékos kiesik. A Lakotában a játékosok rövis kis fapálcikákat tesznek a játékfelületre vagy egymásra. A szabály igen egyszerű: ha sikerült úgy raknunk pálcikát, hogy az két, már lerakott pálcikára kerül, újra mi jövünk – a cél persze az, hogy megszabaduljunk az összes kis fadarabunktól.
Folytatása következik, még sokkal több újdonsággal a Kosmos katalógusából!
Utolsó kommentek